بلاتکلیفی ادامه دار یک رویه رانتی/ همچنان خبری از اصلاح رویه “واردات از صادرات خود” نیست

 

با وجود مطرح شدن ابهامات جدی در مورد رویه واردات کالای آماده مصرف از محل صادرات خود، همچنان این رویه شبه رانتی ادامه دار است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنایع شیمیایی و پلیمری شهرستان پردیس به نقل از تسنیم ، براساس رویه واردات در برابر صادرات خود امکان واردات کالاهای بالای ۶۰۰ دلار که نقش پیشران را در بازار موبایل بازی می‌کنند برای صادرکنندگان و حتی افرادی که از طریق ارتباط با صادرکنندگان به ارز حاصل از صادرات دسترسی داشتند (رانت ارزی) فراهم شد.

در حقیقت می‌توان گفت که این رویه تبدیل به یک امتیاز انحصاری برای عده‌ای خاص شده و در عمل شاهد انحصار در بازار تلفن‌های همراه بالاتر از ۶۰۰ دلار هستیم.

نکته دیگری که وجود دارد این است که این رویه از این جهت می‌توانست به تولیدکنندگان کمک کند که امکان واردات کالاهای واسطه‌ای و تجهیزات مورد نیاز  تولید را برای آنها فراهم می‌کرد اما مشاهده شده که برخی صادرکنندگان با استفاده از این رویه اقدام به واردات تلفن همراه به ویژه آیفون می‌کنند.

در سوی دیگر اما صادرکننده برای واردات کالاهای مورد نیاز تولید خود اقدام به ثبت سفارش کرده و در صف تخصیص ارز قرار می‌گیرند. به این ترتیب شاهد طولانی شدن صف تخصیص ارز و بروز مشکل در ثبت سفارش‌ها برای وزارت صمت شده است.

با این وجود نه تنها تا کنون تغییری در این رویه وارداتی رخ نداده بلکه براساس اعلام سامانه جامع تجارت بر روی تداوم اجرای آن با معافیت از ثبت سفارش و همچنین عدم شمولیت سابقه واردات تا سقف ۵۰۰ هزار دلار تاکید شده است.

متن اطلاعیه سامانه جامع تجارت به شرح زیر  است:

سایر قواعد مربوط به ثبت سفارش تلفن همراه از جمله امکان واردات تلفن همراه برای متقاضیان فاقد سابقه واردات تا سقف ۵۰۰ هزار دلار و همچنین معافیت ثبت سفارش‌های از محل صادرات خود از بررسی سابقه واردات کما فی السابق برقرار خواهد بود.

لازم به ذکر است تمامی درخواست مجوزهای سیستمی ارسالی کاربران از مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ به بعد، حداکثر تا پایان روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ پاسخ داده خواهد شد و پس از آن پاسخ درخواست این مجوزها حداکثر ظرف یک ساعت به صورت خودکار صادر می‌گردد.

حذف سابقه در رویه واردات از محل صادرات خود
به گزارش تسنیم، با وجود تمام ایرادات مطرح شده در مورد رویه واردات کالای آماده مصرف در مقابل صادرات خود، از جمله قیمت گذاری کالای مصرفی برمبنای دلار تلگرامی نتنها رویه فوق متوقف نشده بلکه طبق اعلام سازمان توسعه تجارت عملا واردات از این رویه مشمول سابقه واردات نیز نخواهد بود.

لزوم شفاف سازی در مورد کیفیت و اصالت کالای مصرفی وارداتی از طریق صادرات خود
لازم به ذکر است، سابقه واردات به عنوان یک اهرم محدودکننده برای جلوگیری از واردات بی رویه به کشور لحاظ شده اما واردات از طریق صادرات خود مشمول محدودیت سابقه واردات(سقف مجاز واردات هر سال برابر میانگین واردات دوسال قبل) نخواهد بود.

نکته جالب توجه اینکه در مورد واردات کالای اماده مصرفی مثل گوشی آیفون هیچ محدودیتی از طریق رویه صادرات خود وجود ندارد. این درحالی است که هم اکنون تنها آیفون ۱۴ تولید میشود و با ممنوعیت ورود این کالا عملا آیفونهای ۱۳ به قبل که از خط تولید خارج شده اند به استناد مجوز واردات از محل صادرات خود، وارد کشور میشوند.

بر این اساس دستگاههای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور بایستی در خصوص کیفیت و اصالت اقلام وارداتی از طریق رویه مذکور بررسیهای لازم را در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*