رشد ۸۰ درصدی پیش‌بینی درآمدهای مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۱/ معافیت‌های مالیاتی به نفع تولید نیست

با در نظر گرفتن کاهش سهم دولت از مالیات بر ارزش افزوده، پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده بیش از ۸۰ درصد رشد داشته و در کنار این مسئله ظرفیت‌های بسیار زیادی در معافیت‌های مالیاتی وجود دارد که کمکی هم به تولید نکرده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنایع شیمیایی و پلیمری شهرستان پردیس به نقل ازتسنیم ، احمد زمانی رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در خصوص نقاط قوت و ضعف مالیات در بودجه ۱۴۰۱ گفت: بخشی از ظرفیت های مالیاتی کشورمان مربوطه به ظرفیت‌هایی است که در قالب قوانین و مقررات در اختیار داریم اما بخشی از ظرفیت‌های مالیاتی هم اقتصادی است که می‌تواند در برخی بخش‌ها و منابع، فراتر از وضعیت فعلی و یا کمتر از توان مودیان باشد.

وی با بیان اینکه بخشی از ظرفیت های مالیاتی با توجه به شرایط فعلی کشور هیچ رشدی نکردند، اظهار کرد: البته شرایط نسبتاً خوبی که در ۹ ماهه اخیر ایجاد شده و تا پایان سال این انتظار وجود دارد که مالیات‌ها با عملیات و اقدامات سازمان امور مالیاتی وصول و محقق شوند.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اصلاح معافیت‌های پایه‌ای و معافیت‌هایی که به اقشار ضعیف داده می‌شود را ضروری خواند و گفت: بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های موجود ما در حوزه معافیت‌های مالیاتی است که خیلی به نفع و محرک تولید و سرمایه گذاری نیستند لذا این معافیت های گسترده نیز باید اصلاح شوند.

زمانی در گفتگو با رادیو با اشاره به اینکه تشخیص خانه‌های خالی بر اساس قانون، تکلیف وزارت راه و شهرسازی است، اظهارکرد: اگر سازمان به این موضوع ورود کند حتماً برای مردم مزاحمت و گرفتاری ایجاد خواهد کرد لذا خود وزارتخانه باید این موضوع را پیگیری کند.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اینکه در قانون گذاری باید تمامی الزامات و حقوق مودیان را رعایت کرد گفت: طبق قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، ۳۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای سازمان به سمت شهرداری ها می‌رود و تحلیل ما این است که این عدد از منابع دولت به سمت شهرداری‌ها می‌رود و مربوط به زمانی است که دولت محدودیت مالی نداشت.

افزایش بیش از ۸۰ درصدی مالیات‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱/سامانه مودیان جلوی فرارهای مالیاتی را می‌گیرد

محمدجواد رستگاری، کارشناس حوزه مالیات مرکز پژوهش‌های مجلس درمورد نقاط قوت و ضعف مالیات در بودجه ۱۴۰۱ گفت: درمورد اصلاح نظام مالیاتی کشور باید بگوییم که ممکن است هم مجلس و قوه مقننه و هم قوه مجریه اشکالاتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سامانه مودیان زیرساخت و بستر اجرایی قانون مالیات بر ارزش افزوده است افزود: در کشور ما اول قانون در سال ۸۷ به صورت موقت و آزمایشی نوشته و تصویب شد و ۱۱ سال بعد یعنی در سال ۹۸ قانون پایانه فروشگاهی تصویب شد درحالی که تقدم و تاخر آن باید برعکس می‌بود.

این کارشناس حوزه مالیات با بیان اینکه این سامانه از سال ۹۸ تاکنون زیر ۲۰ درصد رشد کرده است، گفت: بخشی از مشکلات این سامانه هم مربوط به ایرادات ساختار اجرایی است.

رستگاری اضافه کرد: اگر این سامانه مستقر و امکان استفاده از آن نیز فراهم شود بسیاری از مشکلات در حوزه شفافیت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی و حتی تمکین مالیاتی مردم بهبود پیدا خواهد کرد.

وی  یادآورشد: سازمان امور مالیاتی کشور باید حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان وصول کند که نسبت به سال قبل ۸۵ درصد رشد پیدا کرده است.

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*