مشکل تولید چیست؟

آقایان مصری عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس و زرندی معاون وزیر صمت به بیان دیدگاه ها درباره سال جهش تولید در شش ماهه اول سال ۹۹ پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنایع شیمیایی و پلیمری شهرستان پردیس به نقل از تسنیم، عبدالرضا مصری گفت: در دو مجلس گذشته و مجلس فعلی کمیسیون ویژه رفع موانع تولید در مجلس تشکیل شد که فقط به مسائل بخش تولید می پردازد. کمیسیون رفع موانع تولید از موفق ترین کمیسیون های مجلس بوده است و در این کمیسیون قوانین راهگشای تولید به تصویب رسید که مجلس نیز انها را تایید کرد.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس افزود: محور وظایف کمیسیون ویژه رفع موانع تولید است. نخستین جلسه این کمیسیون سه شنبه ۱۸ شهریور تشکیل می شود.

مصری افزود: مشکل تولید ما اکنون قانون هوای پاک نیست بلکه با رعایت مسائل تولیدی می توان جلوی تولید خودروهای الوده کننده هوا را گرفت و می توان دستگاه ها را ملزم به رفع موانع کرد.

او افزود: سرمایه نیروی انسانی، مواد اولیه، انرژی رقبا و غیره عوامل موثر در تولید هستند بنابراین در صورت همراهی نکردن هریک از این عوامل تولید به مشکل می خورد.

وی گفت: در شاخص کسب و کار در سال ۲۰۱۹ میلادی از بین ۱۹۰ کشور های دنیا رتبه ۱۲۸ را بدست آوردیم که بدترین رتبه بین کشورها بود بنابراین برای رفع موانع تولید باید دستگاه های اجرایی قوانین مزاحم را بردارند.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس افزود: در دوره مجلس گذشته (دهم) بیش از ۲ هزار قانون دست و پاگیر حذف شد در حالی که دولت به دنبال تفکیک وزارت صنعت بود.

زرندی معاون وزیر صمت هم گفت: هدف استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای جهش تولید است. شبکه بانکی توان خدمت به صنعت را ندارد، حضور شرکت ها در بورس شفافیت می خواهد که در این راستا حمایت های لازم انجام شد و اکنون ۲۵۰ شرکت برای ورود به بورس اعلام آمادگی کرده اند.

زرندی افزود: برای رفع موانع تولید لازم است همه دستگاه ها تغییر رویه دهند. در حوزه استراتژی و سیاست های صنعتی تمرکز بر صنایع پیشران بوده و اولویت های صنعت با ارزش افزوده بالا مشخص شده اند.

او افزود: برای رفع موانع تولید باید قانون ها را کم کرد، فرایند تخصیص ارز نیز باید تسهیل شود. نگاه حمایت از کالای ایرانی، نهضت ساخت داخل نیز به افزایش تولید و رفع موانع تولید کمک می کند. تصویب آیین نامه برچسب ساخت داخل از سوی دولت نیز فضا را برای تولید بیشتر فراهم می کند.

عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی شمس‌آباد هم گفت: کرونا و تحریم دو عامل مسئله ساز در صنعت است.

داود نوده‌فراهانی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی، هدف (دشمن) اقتصاد مولد است افزود: ۳۰درصد از منابع بانک مرکزی برای صنعت اختصاص یافته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*